la
su
md
sm
iph6pl
iph6l
saml
iph5l
iph4l
iph6pp
samp
iph6p
iph5p
oth

معرفی رشته خیاطی

1397/12/20

امتیاز دهید
3
خیاطی

خیاطی ، کار هیجان انگیز و سرگرم کننده ای می باشد و احساس غرور و افتخار را در شما ایجاد می کند . خیاطی دنیای از فرصت ها و امکانات را برای ابراز خلاقیت برای شما فراهم خواهد کرد.

خیاطی ، کار هیجان انگیز و سرگرم کننده ای می باشد و احساس غرور و افتخار را در شما ایجاد می کند . خیاطی دنیای از فرصت ها و امکانات را برای ابراز خلاقیت برای شما فراهم خواهد کرد. هنر خیاطی با هنرهای بسیاری از جمله بافتنی ، رودوزی ، قلاب بافی ، مروارید دوزی و... در ارتباط است. اگر به پارچه ، مد و لباس علاقه مند هستید شغل خیاطی مناسب شما خواهد بود.

معرفی رشته خیاطی

یکی از شاخه های رشته کار و دانش خیاطی می باشد. هنرجویان رشته خیاطی مهارت های کاربردی خیاطی زنانه از جمله نازک دوزی زنانه ، روپوش ، کت ، الگوسازی با رایانه ، برشکاری زنانه ، مانتو دوزی و... را آموزش خواهند دید.

علاوه بر یادگیری مهارت های خیاطی هنرجویان کار با ماشین های صنعتی دوخت و ابزارهای دیگر مانند اتوهای صنعتی را آموزش می بینند و در نهایت می توانند با استفاده از نرم افزار طراحی الگو برای کارگاه های صنعتی الگو طراحی کنند. هنر جویانی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند مهارت دوخت انواع لباس منزل ، رسمی ، مهمانی زنانه و توانایی طراحی الگو (الگوسازی) را خواهند داشت.

سطح آموزشی مهارت های خیاطی

این رشته دارای استاندارهای آموزشی مطلوبی می باشد و هم سطح استانداردهای جهانی است. اگر آموزش به درستی انجام شود و هنرجو نسبت به فراگیری مهارت ها علاقه مند باشد ، بعد ازفارغ التحصیلی آینده ی روشنی در بازار تولید پوشاک خواهد داشت.

آینده تحصیلی و شغلی رشته خیاطی

هنر جویانی که در این رشته در حال تحصیل می باشند ، اگر در آزمون های ورودی دوره کاردانی (دانشکده های دولتی ، دانشگاه های آزاد و دانشگاه علمی و کاربردی) موفق شوند ، می توانند ادامه تحصیل بدهند و در آزمون های لیسانس ، فوق لیسانس و... شرکت کنند.

افرادی که در رشته خیاطی در حال تحصیل می باشند آینده درخشانی خواهند داشت. هنر جویان این رشته می توانند 1. کارگاه خیاطی تک دوزی و شخصی دوزی مخصوص بانوان تآسیس کنند. 2. با استفاده از نرم افزار الگوسازی کنند. 3. در کارگاه های صنعتی استخدام شوند. 4. کارگاه تولیدی پوشاک تاسیس کنند.

ساعت آموزش رشته خیاطی

ساعت آموزش رشته خیاطی بدین صورت می باشد که  42 ساعت دروس عمومی ، 59 ساعت و 9 ساعت شایستگی های غیر فنی که به طور کل شامل 110 ساعت آموزش است.

اگر شخصی وارد کار خیاطی می شود باید انواع پارچه را بشناسد و مهارت دوخت و دوز را فرا گرفته باشد. یکی دیگر از مهارت های مورد نیاز خیاطی داشتن خلاقیت و مهارت در الگو سازی است. یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در شغل خیاطی داشتن تجربه می باشد. هرچه تجربه فرد بیشتر باشد موفق تر خواهد بود.

برای وارد شدن در این شغل باید آموزش رسمی دیده باشید و مدرک معتبر از آموزشگاه معتبر دریافت کنید. برخی افراد هم از راه کاروزی در کنار یک استاد کار مهارت های خیاطی را آموزش می بینند.

مهارت و دانش مورد نیاز خیاطی

 • داشتن خلاقیت
 • داشتن سلامت جسمی
 • مهارت برش الگو
 • شناخت انواع پارچه و ویژگی های آن
 • مهارت عالی در دوخت
 • توجه به علاقه ی مشتریان
 • دقت و توجه به جزئیات
 • دارای پشتکار و تجربه
 • داشتن نظم و مدیریت زمان

به چه کسی خیاط گفته می شود ؟ به شخصی خیاط گفته می شود که توانایی این را داشته باشد که با استفاده از انواع پارچه و چرم ، پوششی برای بدن انسان طراحی کند.

وظایف خیاط

 1. توافق با مشتری در رابطه با نوع پارچه و مدل لباس یا پرده مورد نظر
 2. گرفتن اندازه مشتری
 3. تعیین زمان لازم برای سفارش مشتری
 4. تعیین هزینه مورد نیاز برای سفارش مشتری
 5. ایجاد طرح
 6. تهیه الگو
 7. برش پارچه
 8. دوخت اولیه
 9. انجام پرو اولیه پس از دوخت
 10. دوخت نهایی

 

معرفی مفاهیم خیاطی و دوخت و دوز

برای شروع خیاطی باید وسایل مورد نیاز را تهیه کنید.  وسایل مورد نیاز برای شروع خیاطی عبارتند از : سوزن ته گرد ، صابون خیاطی ، رولت ، کاربون خیاطی ، قیچی پارچه ، قیچی کاغذ ، کاغذ الگو و متر.

اشل : برای کشیدن الگو

رولت خیاطی : برای کپی کردن الگو

اصول اولیه اندازه گیری لباس

هنگام اندازه گیری بهتر است از لباس های نازک و نخی استفاده کنید. برای خیاطی کردن باید با اصول پوشیدن و طراحی لباس هم آشنا شوید.

با مراجعه به سایت فیکسیو می توانید مقاله های دیگر مربوط به اصول خیاطی را مطالعه کنید.


14688 بازدید


ارسال نظر

نظرات شما