la
su
md
sm
iph6pl
iph6l
saml
iph5l
iph4l
iph6pp
samp
iph6p
iph5p
oth

بررسی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناوی

1398/04/02

امتیاز دهید
3

اسکاندیناوی

دکوراسیون اسکاندیناوی در اوایل قرن بیستم شکل گرفت و به عنوان یک جنبش در طراحی مطرح شد. علت این شهرت نیز در به‌کارگیری از سادگی و کاربردی بودن آن بود. این سبک دکوراسیون که به آرامی در حال رشد بود در پنج کشور دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد شکوفا شد. اوج شکوفایی این مجموعه طراحی در سال 1950 شروع شده بود و تأثیر گذاری آن در بعد از جنگ جهانی دوم به چشم آمد.

 

به سبک دکوراسیون اسکاندیناوی اثر تقلید یا شبیه سازی نیز گفته می‌شود؛ چرا که این سبک به نوعی از مینیمالیست و شاخه‌های دیگری از دکوراسیون شکل گرفته است. اکنون ما می‌خواهیم جنبه‌های مختلفی از این دکوراسیون را برای شما تشریح کنیم تا به همراه هم به یک کلیت و اجماع در مورد دکوراسیون اسکاندیناوی برسیم.

 

بررسی این نکته که دکوراسیون اسکاندیناوی زیر مجموعه‌ای از دکوراسیون سبک مینیمال است، اما الزامی بر رعایت قوانین آن ندارد و به عبارتی انعطاف آن، باعث می‌شود به راحتی بتواند خود را مورد پسند مالک و صاحب خانه تغییر دهد. مثلاً نیازی نیست که اتاق را به رنگ‌های سرد و بی‌روح آغشته کنید و محیطی یک دست و یکنواخت بسازید، هر چند این کار هم مانعی برای خودنمایی ، آرامش بخش بودن و راحتی این سبک نخواهد شد. نیازی نیست اتاق نشیمن را لخت کرده و با مبلی ساده بیارایید، هر چند یک فرش و چند دکوراتیو بلافاصله حواس‌ها را از مینیمال بودن یک دکور اسکاندیناوی پرت می‌کند. نیازی نیست کتابخانه خود را با دسته بندی بر اساس رنگ یا ارتفاع جلد کتاب‌ها بچینید؛ بلکه وجود یک کتاب خانه حداقلی نیز کفایت این دکور را خواهد کرد.

 

در زمینه نور پردازی نیز نورهای سفید یا سرد الزام نیست، بلکه لامپ‌های معمولی نیز می‌توانند روشنی بخش اتاق شما باشند. فقط کیفیت تابش و میزان نوردهی آن‌ها مورد توجه و اهمیت خواهد بود. نورهای کاذب مانند آباژورها یا دیوار کوب‌ها که هم دکوراتیو هستند و هم چشمه‌های نور برای این نوع  دکوراسیون بسیار کاربردی خواهند بود.

مبلمان دکوراسیون اسکاندیناوی باید بیانگر این سبک باشد پس در انتخاب مبل علاوه بر راحتی و اندازه المان‌های الگوی اسکاندیناوی مانند سادگی، همخوانی از لحاظ رنگ با محیط و چینش آن‌ها را مد نظر قرار دهید. برای کف اتاق نیز فرش‌های پرزدار و پولیش دار را در اولویت بگذارید؛ چرا که این فرش‌های نمادهای اصلی دکوراسیون محبوب ما هستند. حتی برای ست کردن می‌توانید کوسن‌ها را نیز از این نوع انتخاب کنید؛ برای این کار پیشنهاد می‌کنیم مطلب ست کردن مبل و فرش را مطالعه کرده و از آن برای خانه خود الهام بگیرید. رنگ سفید در اتاق نشیمن را فراموش نکنید، اما در استفاده از آن زیاده روی هم نشود. بهتر است در چنین فضایی دیوار شاخص نداشته باشید؛ چرا که مردم کز توجهات از روی کل محیط به سمت یک نقطه گمراه نشود.
یکی از مواردی که در دکوراسیون اسکاندیناوی بسیار به چشم می‌خورد، استفاده از مبل‌های تکی و خاص است. مبل‌ها یا صندلی‌های راحتی که چهره جذابی ندارند، اما بسیار راحت بوده و به تکمیل فضای اتاق کمک فراوانی می‌کند. همانطور که گفتیم دکوراتیوهای اسکاندیناوی کم ولی موثر هستند. مثلاً به جای استفاده از لوستر در اتاق‌ها از آویزهای تزیینی ساده و زیبا می‌توان استفاده کرد تا خالی بودن سقف نیز از بین برود.


203 بازدید


ارسال نظر

نظرات شما