la
su
md
sm
iph6pl
iph6l
saml
iph5l
iph4l
iph6pp
samp
iph6p
iph5p
oth

بیمه خودرو چیست و مواردی که بیمه شامل میشود

1397/09/10

امتیاز دهید
5
بیمه خودرو

بیمه خودرو را می توان به دو قسمت بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه تقسیم کرد. خسارت های ناشی از حوادث رانندگی از جمله آتش سوزی و سرقت اتومبیل و... توسط بیمه خودرو جبران می شود.

بیمه خودرو را می توان به دو قسمت بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه تقسیم کرد. خسارت های ناشی از حوادث رانندگی از جمله آتش سوزی و سرقت اتومبیل و... توسط بیمه خودرو جبران می شود. مهم ترین کاربردهای خودرو باربری ، سواری ، اتوبوس ، کامیون و... می باشد. با افزایش استفاده از خودرو مشکلات و خطرات بسیاری به وجود می آید.

بیمه خودرو و بررسی حوادث ناشی از تصادفات در آن

 بیمه خودرو برای اتومبیل شما ضرورت بسیاری دارد. امروزه با پیشرفت جامعه بشری استفاده از اتومبیل در کاربردهای مختلف افزایش چشمگیری پیدا کرده است. هرساله تلفات و زیان های مالی بسیاری به دلیل تصادفات رانندگی در کشور ما به وجود می آید که تنها راه جبران آن استفاده از بیمه خودرو می باشد.

مواردی که شامل بیمه خودرو می باشند :

  • شکست شیشه خودرو
  • کاهش قیمت خودرو در اثر تصادف
  • توقف خودرو در هنگام تعمیر
  • تصادفات رانندگی
  • و....

خسارت های فوق توسط بیمه شخص ثالث تامین می گردد. بیمه شخص ثالث اجباری می باشد و قوانین خاص خود را دارد. شرکت های بسیاری با توجه به درک نیاز جامعه بشری بیمه خودرو را ارائه می دهند. با توجه به ضرورت بیمه خودرو در عناوین و طرح های مختلف برای جبران خسارت مالی ناشی از تصادفات رانندگی ارائه می شود.

بیمه نامه شخص ثالث چیست ؟

بیمه نامه شخص ثالث تحت عنوان بیمه مسئولیت مدنی بین افراد شناخته شده است. طبق قانون کلیه رانندگان وسایل نقلیه وظیفه دارند بیمه نامه شخص ثالث را دریافت کنند. بیمه شخص ثالث به منظور حمایت از زیان دیدگان حادثه اجباری می باشد.

دو نوع خسارت توسط بیمه نامه شخص ثالث جبران میشود :

  1. خسارت مالی

خسارت مالی شامل کلیه خسارت های مالی از جمله تصادف ، آتش سوزی ، انفجار وسیله نقلیه و... می شود.

  1. خسارت جانی

خسارت جانی کلیه خسارت های جانی شامل فوت ، نقص عضو ، از کار افتادگی دائم ، هزینه های پزشکی و... را در بر می گیرد.

چرا باید بیمه نامه شخص ثالث داشته باشیم ؟

در هنگام رانندگی اگر توسط موتور یا اتومبیل خسارتی وارد کنید و مقصر وقوع حادثه باشید ، مسئولیت جبران خسارت زیان دیده بر عهده شما می باشد که ممکن است شامل خسارت مالی یا جانی باشد. در واقع بیمه نامه شخص ثالث ، بیمه مسئولیت (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه) می باشد اما در دسته بیمه اتومبیل قرار گرفت است.

داشتن بیمه نامه شخص ثالث اجباری می باشد و هر فردی که رانندگی می کند موظف است این بیمه نامه را دریافت کند . طبق قانون مالک خودور یا فردی که خودرو را در اختیار دارد ، باید برای دریافت بیمه نامه اقدام کند.

به چه کسانی شخص ثالث گفته می شود ؟

به افرادی که دچار زیان مالی و جانی شده باشند به جزء خود راننده شخص ثالث گفته میشود.

آیا سرنشینان خودور جزء شخص ثالث می باشند ؟

به غیر از خود راننده تمام سرنشینان خودرو جزء اشخاص ثالث می باشند.

ضرورت بیمه خودرو

  1. راننده مقصر باشد و زیان دیده کاملا بی تقصیر باشد.
  2. راننده بی تقصیر باشد و زیان دیده مقصر
  3. زیان دیده و راننده هر دو مقصر باشند.

موارد ذکر شده توسط راهنمایی و رانندگی تشخیص داده می شود. اگر راننده (مقصر حادثه) و آسیب دیده به توافق نرسند باید به دادگاه مراجعه کنند.

بیمه خودرو در دو قالب بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث ارائه می شود. در حوادث رانندگی این امکان وجود دارد که خسارت مالی و جانی برای راننده ، سرنشینان و اشخاص ثالث ایجاد شود. با استفاده از بیمه شخص ثالث و بیمه حوادث راننده می توانیم خسارت وارد شده به اشخاص ثالث و سرنشینان خودرو را جبران کنیم. هم چنین خسارت وارد شده به بدنه اتومبیل توسط بیمه بدنه جبران می شود.

بیمه حوادث راننده چیست ؟

در این بیمه اگر راننده مسبب حادثه شده باشد. صدمات ناشی از تصاف شامل فوت ، نقص عضو ، از کار افتادگی و... جبران می شود و خسارت وارد شده شامل بیمه شخص ثالث نمی شود. امروزه بیمه حوادث راننده تحت عنوان بیمه شخص ثالث ارائه می شود و تمام شرکت های ارائه کننده بیمه وظیفه دارند بیمه حوادث راننده را در بیمه نامه شخص ثالث قید کنند. بیمه حوادث راننده همراه با بیمه نامه شخص ثالث به صورت اجباری باید ارائه شود.

 


3830 بازدید


ارسال نظر

نظرات شما

برچسب ها