la
su
md
sm
iph6pl
iph6l
saml
iph5l
iph4l
iph6pp
samp
iph6p
iph5p
oth

خشکشویی چیست و چه تفاوتی با شستن معمولی دارد؟

1397/11/15

امتیاز دهید
1
خشکشویی

خشکشویی یکی از روش های شست و شوی و تمیزکردن لباس ها محسوب می شود و از آن جایی که در این از آب استفاده نمی شود خشکشویی نام دارد . در این مقاله شما را با تفاوت های موجود در روش شستشوی لباس به صورت آبشویی و خشک شویی آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

خشکشویی یکی از روش های شست و شوی و تمیزکردن لباس ها محسوب می شود و از آن جایی که در این از آب استفاده نمی شود خشکشویی نام دارد . در این مقاله شما را با تفاوت های موجود در روش شستشوی لباس به صورت آبشویی و خشک شویی آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

شستشوی لباس به روش خشکشویی

از بین بردن لکه و آلودگی های مختلف روی پارچه ها که به جنس و نوع آلودگی آن بستگی دارد را می توان به روش آبشویی یا خشکشویی تمیز کرد . در روش خشک شویی لباس ها را درون دستگاه مخصوص قرار داده و محلول شیمیایی را به آن اضافه می کنند و بعد از آن که مدت زمان شستشو به اتمام رسید، زمانی که لباس را از دستگاه بیرون آورند به طور کامل خشک می باشد . خشک شویی ها برای از بین بردن لکه از اصول انحال پذیری برای لباس ها استفاده می کنند .حلالی که در این روش استفاده می شود باید توانایی حل کردن ذرات کوچک چربی و روغن در بافت لباس دارا باشد.

 یکی از محلول های شیمیایی که برای شستشولباس ها به روش خشکشویی استفاده می شود پرکلر پلی اتیلن می باشد .این محلول شباهت زیادی به بنزین دارد و به صورت مایع سنگین بوده و هر لیتر آن وزنی حدود 3 کیلوگرم را دارد .از ویژگی های مهم این محلول به خاصیت ضد عفونی کننده بودن آن ، جلوگیری از بید زدن لباس و بدون بو بودن آن می توان اشاره کرد .در خشک شویی برای از بین بردن لکه ها از روی لباس ها از روش انحلال پذیری استفاده می کنند .روش کار به این صضورت است که ابتدا لکه به وسیله نرم کننده شل شده و سپس با فشار زیاد برداشته می شود.

شما می توانید سفارشات خدمات خشکشویی خود را از طریق اپلیکیشن فیکسیو ثبت نمایید و پس از ثبت سفارش ،همکاران ما در زمان و محل مورد نظر به شما برای دریافت البسه مراجعه خواهند کرد و خشک شویی و اتوشویی لباس ها انجام خواهد شد .

تفاوت خشکشویی و آبشویی

همان طور که قبلا گفتیم شستشوی لباس ها به دو روش خشک شویی و آبشویی انجام می شود اما این دو روش تفاوت هایی باهم دارند که به شرح زیر می باشد :

  • در روش آبشویی شستشوی لباس با استفاده از مواد شوینده مانند صابون ، مایع نرم کننده ، پودر و مایع شستشو همراه با آب برای از بین بردن لکه و گرد و خاک استفاده می شود اما در روش خشک شویی از محلول پرکلراتیلن برای از بین بردن لکه ها استفاده می شود .
  • لباس ها در روش آبشویی در ماشین لباسشویی صنعتی قرار می گیرند اما لباس ها در روش خشکشویی در ماشین خشک شویی در فرایندی به عنوان گردش و غلط خوردن شسته می شود.
  • در روش آبشویی پس از شستشو باید آب لباس ها توسط خشک کن ماشین لباسشویی گرفته شود اما در روش خشکشویی لباس ها پس از شستشو کاملا خشک می باشند و احتیاجی به خشک کردن مجدد لباس ها ندارند .
  • لباس ها در روش آبشویی نیاز به اتوکشی دارند اما در خشک شویی این گونه نیست
  • حلال در روش خشک شویی بعد از شستشوی لباس بازیافت و حذف خواهد شد اما این امکان برای مواد شوینده وجود ندارد .   

مزایا و معایب روش خشکشویی لباس

شستشوی لباس ها به روش خشک شویی دارای مزیت هایی است که در اینجا به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد . در خشکشویی لباس ها کشیدگی پارچه کم می باشد و تغییر رنگی در لباس ها ایجاد نخواهد شد . خشک شویی لباس ها موجب افزایش طول عمر لباس و جلوگیری از آسیب به بافت پارچه می شود و چربی و لکه های روغنی کاملا پاک می شوند . از معایب استفاده از روش خشک شویی در لباس ها می توان به قیمت بالای مواد خشک شویی ، ایجاد حساسیت های پوستی ، استفاده از موادی که برای محیط زیست و افراد ضرر دارند اشاره کرد .

مزایا و معایب آبشویی لباس

شستشوی لباس به روش آبشویی مزیت های دارد که می توان به هدم ایجاد حساسیت های پوستی برای کسانی که پوست حساس دارند اشاره کرد .قیمت پایین به دلیل استفاده از مواد شوینده قیمت مناسب . ایجاد رایحه خوشبو بعد از شست و شوی لباس . عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر برای انسان و محیط زیست اشاره کرد . از معایب این روش می توان به امکان آسیب رسیدن به بافت پارچه ، تغییر در فرم و سایز و شکل لباس و رنگ دادن آن اشاره کرد .

 


416 بازدید


ارسال نظر

نظرات شما